22 stycznia 2025

Dyskalkulia – razem dla zdrowia psychicznego młodzieży - podpisz petycję!

Witam serdecznie

 

Jestem profesorem psychiatrii i wykładowcą w Instytucie Psychologii UKSW w Warszawie. Popieram petycję i gorąco proszę o rozprzestrzenianie jej w różnych środowiskach celem uzyskania jak największego poparcia. W Instytucie Psychologii UKSW realizujemy projekt badawczy dotyczący oceny stresu, depresji, lęku oraz ryzyka samobójczego u maturzystów z dyskalkulią i ta problematyka jest na agendzie spraw rzecznika ds. pacjentów.

 

Proszę środowiska psychologiczne, psychiatryczne, pedagogiczne, rodziców i szkoły o połączenie sił walce o prawo do wyboru przedmiotów maturalnych u młodzieży z dyskalkulią. Obserwuję nasilone epizody depresji, aktów autodestrukcji i prób samobójczych u pacjentów w związku z nałożonym obowiązkiem egzaminu maturalnego z matematyki, który często przerasta możliwości neuroatypowego mózgu maturzysty z deficytami neurorozwojowymi, w tym dyskalkulią. 

 

Dyskalkulia, nazywana również dysleksją matematyczną, jest zaburzeniem neurorozwojowym objawiającym się trudnością w nauce matematyki i arytmetyki przy prawidłowym lub nawet ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji. Częstość występowania dyskalkulii w środowisku szkolnym wynosi obecnie około 3 do 6%, z podobnym rozkładem pomiędzy chłopcami i dziewczętami. Osoby z dyskalkulią mają trudności w uczeniu się tabliczki mnożenia, z rozumieniem pojęć matematycznych, odczytywaniem symboli matematycznych, z wykonywaniem operacji matematycznych. (niedokańczanie działań matematycznych), z zaburzeniem funkcji wzrokowo-przestrzennych, w tym rysowaniem figur geometrycznych i określaniem ich lokalizacji względem innych przedmiotów. Niestety dyskalkulia jest zaburzeniem, które utrzymuje się przez całe życie, chociaż wczesna diagnoza i terapia tego zaburzenia może poprawić umiejętności matematyczne.

 

Uczniowie z dyskalkulią zdają egzamin z matematyki na maturze na poziomie około 50%. Oznacza to,  iż co drugi maturzysta musi podejść  powtórnie do egzaminu maturalnego, co powoduje ogromny stres związany z dużym ryzykiem ponownej porażki  na egzaminie maturalnym oraz rezygnacji z marzeń i ambicji dt. studiów wyższych.

 

„Co mam zrobić ze swoim życiem jak nie zdam matury z matematyki, którą na egzaminie próbnym piszę poniżej 20%?” – zapytała płacząc na konsultacji psychiatrycznej maturzystka ze średnią 4,7 i osiągnięciami w olimpiadzie z języka angielskiego. Nic nie umiem robić poza nauką w szkole. Marzyłam o studiach prawniczych”.

 

Z pacjentami cierpią całe rodziny poszukujące rozwiązań w dodatkowych korepetycjach z matematyki albo w kosztownej anglojęzycznej edukacji w ucieczce przed maturą z matematyki w polskiej szkole.

 

Dziękuję za każdy głos wsparcia w słusznej sprawie – w poprawie zdrowia psychicznego naszej młodzieży i prewencji ludzkich dramatów.

 

Prof. Katarzyna Kucharska, specjalista psychiatra

 

>>> PODPISZ PETYCJĘ <<<

 

Kontakt

ul. Fort Piłsudskiego 2

02-704 Warszawa

©Fundacja Pozytywna Psychiatria